Zaujímavosti
Bratislava
Hlavné mesto Slovenska, 420.000 obyvateľov. Bratislava sa nachádza na rieke Dunaj, na križovatke trás EuroVelo 6 a EuroVelo 13. Mesto má pekné historické centrum (vjazd bicyklom do pešej zóny je povolený), pre cykloturistu je však významné najmä okolie mesta, ktoré je pre bicyklovanie veľmi priaznivé. Kvalitné cyklotrasy v Rakúsku a Maďarsku a pozdĺž Dunaja sú vhodné pre rekreačné bicyklovanie a cykloturistiku, zatiaľ čo prostredie Malých Karpát je pretkané sieťou kvalitných MTB trás a singletrackov.
Mesto je pre cyklistu dobre dostupné vlakom z Prahy (Berlína), z Viedne a z Budapešti a je z vlakové spojenie na celé Slovensko.
V meste je veľký počet predajní bicyklov, z ktorých väčšina poskytuje aj servisné služby. Nachádza sa tu aj niekoľko požičovní bicyklov.
Podrobné informácie pre návštevníka Bratislavy: https://visit.bratislava.sk.
Hrad Devín
Pozostatky hradu Devín sa nachádzajú na sútoku riek Dunaj a Morava, približne 12 kilometrov od centra Bratislavy. Miesto bolo osídlené už v časoch Keltov, t.j. pred viac ako 2.000 rokmi, údajne už v 9. storočí tu stála pevnosť. Hrad stojí za návštevu, ide o pekne upravený areál, z ktorého sú veľmi pekné výhľady najmä an Rakúsko a na rieky Dunaj a Moravu. Hrad nie je prispôsobený pre návštevu cyklistov, bicykle je potrebné si zamknúť podľa pokynov personálu.
Pod hradom je niekoľko reštaurácií. Hrad je z Bratislavy prístupný po trase EuroVelo 13 Cesta Železnej opony po Devínskej ceste alebo z Rakúska napríklad po Cyklomoste Slobody od zámku Schlosshof. Z Bratislavy do Devína premáva aj loď.
Sandberg
Pieskové útesy, pozostatok treťohorného mora. Útesy sú vysoké niekoľko desiatok metrov a sú významným paleontologickým náleziskom (viac ako 300 druhov skamenelín). Centrálna časť lokality je ľahko prístupná bicyklom od Devinskej Novej Vsi. Vzdialenosť od Bratislavy po EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je cca 16 km.
Cyklomost Slobody
Hoci ide „iba“ o most, je to obľúbené výletné miesto. Most vytvára veľmi výhodný prístup do Rakúska priamo k zámku k Schlosshof a sú z neho pekné výhľady na rieku Moravu a jej okolie. Navyše, most umožňuje množstvo cykloturistických okruhov medzi Slovenskom a Maďarskom. Most sa stal známy aj vďaka výsledku ľudovej ankety o jeho pomenovanie, keď s obrovským náskokom vyhral recesistický názov Most Chucka Norrisa. Na slovenskej strane mosta je kvalitný bufet. Vzdialenosť od Bratislavy po EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je cca 17 km.
Zámok Schlosshof
V Rakúsku, iba pár minút jazdy bicyklom od Ćyklomosta Slobody leží veľkolepý barokový zámok Schlosshof. Postavený bol v 18. storočí a slúžil ako vidiecke sídlo cisára Gfrantiška Jozefa a neskôr ako sídlo vojenskej posádky. Po postupnom úpadku bol na začiatku tohto storočia zrekonštruovaný a dnes je významným výletným miestom. Ponúka prehliadky cisárskych komnát, prechádzky rozľahlými terasovitými záhradami aj návštevu idylického vidieckeho statku s mnohými zvieratami.
Bunkre
Bunkre sprevádzajú trasu Eurovelo 13 Cesta Železnej opony na celom jej slovenskom úseku. Nie sú však pozostatkom Železnej opony, vznikli skôr, na konci 30. rokov 20. storočia. Československo sa vtedy rozhodlo brániť sa pred nástupom fašizmu v okolitých krajinách a vybudovalo dômyselnú sústavu opevnení, z ktorých sa zachovali v pomerne hojnom počte práve na slovensko-rakúskej hranici. Mnohé už úplne zanikli, iné sa potichu rozpadávajú a skrýva ich milosrdná zeleň, avšak trasa vedie aj popri niekoľkých bunkroch, obnovených do veľmi dobrého stavu dobrovoľníkmi a tvoriacimi akési múzeum v krajine. Za návštevu stojí napríklad bunker BS-8 na slovenskej strane hranice neďaleko Kittsee.
Ťažba ropy
Ropa sa na Záhorí ťaží už vyše sto rokov. Nie sú to veľké objemy, vyťažená ropa predstavuje asi iba jedno percento spotreby ropy na Slovensku, ale rozhodne je to zaujímavosť, ktorá stojí za vzhliadnutie Jedno „čerpadlové pole“ sa nachádza priamo na trase EuroVelo 13 Cesta Železnej opony pri obci Gajary. Niekoľko veľkých čerpadiel tu neustále pumpuje ropu zo zeme, mlčky kývajúc mohutným ramenom ako akési veľké zvieratá. Je možné prísť až priamo k ním a zblízka si pozrieť technológie, ktoré poháňajú svet.
Hraničné trojbody
Cesta Železnej opony spája dva hraničné trojbody – slovensko-rakúsko-český a slovensko-rakúsko-maďarský.
Miesto, kde sa stretajú hranice Slovenska, Rakúska a Česka je premenené na zaujímavú galériu v prírode. Na bicykli je miesto ľahko prístupné a odbočka z EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je spradicky vyznačená, resp. k prístupovej ceste sa dá dostať aj po hradzi Moravy.
Trojbod Slovensko – Rakúsko – Maďarsko nie je zo Slovenska legálne prístupný, pretože prístupové trasy vedú cez chránené územie, kde je bicyklovanie zakázané. je však ľahko prístupný aj z rakúskej, aj z maďarskej strany.